Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je Švédsko rájem na zemi?

 V českých médiích jsou Skandinávie a zvláště Švédsko líčeny jako oblasti, v kterých už je téměř všechno vyřešeno. Sociální systém opravdu pomáhá potřebným, daně se vybírají důkladně, politici ještě neztratili smysl pro fair play a děti se ve škole učí pro život. Nevím, odkud se vzala ta přemíra pochvaly, jisté však je, že je pravdivá jen zčásti.

 

Příspěvky

Jak jsme ve Švédsku slavili 28. říjen

21. 5. 2016

Oslavy státního svátku 28. října jsou pro krajany v cizině něčím výjimečným, hlavně pokud patří mezi pár vyvolených a obdrží pozvánku z České ambasády. Pak se jim může přihodit, že uprostřed Stockholmu jim český kuchař pan Krupička připraví řízky, štrůdly, český chléb a jiné pochutiny, v cizině tak vzácné. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Je Švédsko rájem na zemi? | Komentářů: 0

Rovnoprávnost v životě i v politice

19. 5. 2016

Rovnoprávnost mužů a žen byla součástí švédské společnosti už za starých vikingů. Důvodem snad mohlo být i to, že muži se každým rokem zjara vydávali na (většinou loupeživé) výpravy, zatímco ženy zůstávaly doma a musely zastat všechny, to je i mužské práce. Tato skutečnost se nijak nezměnila ani po návratu mužů domů, tak byly prostě úkoly rozděleny.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Je Švédsko rájem na zemi? | Komentářů: 0

Naše ulice

17. 5. 2016

Problém migrantů hýbe Evropou. Český přístup by se dal nazvat ostražitý, až místy paranoidní. Je to pochopitelné. Češi se bojí o svou svobodu, střední a starší generace pamatuje dobu, kdy všechno bylo jinak.

Švédi nejsou vždycky spokojeni se svou demokratickou vládou, ale vnímají ji mnohem samozřejměji než Češi. Protože i ti nejstarší obyvatelé pamatují jen a pouze demokracii, byť v rámci monarchie. Když přijedete dnes do Stockholmu, máte pocit, že jste se ocitli spíš v Babylónu před zmatením jazyků. Přesto většina lidí všech barev, ras a vyznání působí spokojeně.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Je Švédsko rájem na zemi? | Komentářů: 0

Daně, DANĚĚĚ, jedem na něěě

7. 5. 2014

 Neplacení daní je ve Švédsku považováno za jeden z nejhorších zločinů, jestliže vraždu oznámkujeme pětkou, tak nedodržení povinnosti platit daně můžeme ohodnotit známkou čtyři mínus.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Je Švédsko rájem na zemi? | Komentářů: 0